Jaunumi Saeimā

Jaunumi Saeimā

Mar
31
2017

Frakcijas viedoklis par kases aparātu reformu, internātskolu slēgšanu un jauno Psihologu likumu.

Frakcijas No sirds Latvijai viedokli par Saeimas 2017.gada 30.marta sēdi pauda deputāte Silvija Šimfa.

 

Silvija Šimfa informēja par No sirds Latvijai kopā ar kolēģiem sagatavoto pieprasījumu finanšu ministrei par kases aparātu reformu.

 

“Mūsu baža ir tāda pati, kādu mums ir pauduši vairākkārt arī iedzīvotāji, kas ir informēti par šo lietu, arī profesionālās organizācijas, kas faktiski viennozīmīgi iestājas pret grozījumiem, kuri stāsies spēkā šī gada 1.jūlijā.

 

Atkal tirgotājiem, pakalpojumu sniedzējiem un pircējiem un tiem, kas iegādājas šos pakalpojumus, būs jāuzņemas liels finansiālais slogs, jo jaunu kases aparātu iegāde kopumā varētu izmaksāt aptuveni 70 miljonus eiro. Ļoti liela problēma rodas tiem tirgotājiem, pakalpojumu sniedzējiem, kam apgrozījums ir neliels, un tie līdzekļi, kas jāiegulda, lai iegādātos šos jaunos kases aparātus, ir nesamērīgi lielāki nekā viss viņu apgrozījums.

 

Lūk, par šo ļoti nopietno un ļoti aso jautājumu mēs vēlējāmies iesniegt pieprasījumu finanšu ministrei, lai saņemtu ļoti nopietnu, ļoti izvērtētu, ļoti pamatīgu šīs problēmas skatījumu, lai mums atkal neiznāk tā, ka, tuvojoties 1.jūlijam vai pēc 1.jūlija, notiek kas līdzīgs kā ar sociālās apdrošināšanas iemaksu mikrouzņēmumiem. Taču ar balsu vairākumu šis mūsu pieprasījums tika noraidīts”.

 

Silvija Šimfa pauda arī viedokli par Tiesībsarga ziņojumu un situāciju ar internātskolām, norādot ka “mūsu iedzīvotāju ienākumu līmenis, mūsu sabiedrības sociālais stāvoklis ir tāds, ka mums ir pietiekami daudz ģimeņu, kas gan finansiāli, gan, sacīsim morāliski un ētiski ir tik zemā līmenī, ka nespēj nodrošināt savus bērnus ne materiāli, ne garīgi, lai šie bērni izaugtu kaut cik cilvēcīgā vidē, un lai viņiem būtu, sacīsim, kaut kādas tālākās dzīves iespējas, pavērstos perspektīvas. Cilvēkiem ir jādzīvo normāla dzīve, bet tad, ja mēs nevaram absolūti būt pārliecināti, ka tad, ja šīs internātskolas nebūs, ka šie bērni neaizies zudībā, nepametīs skolas, ka viņi turpinās izglītību, ka viņi būs paēduši, ka viņiem nebūs jāiet zagt un iet pa šo te līko celiņu, mēs nedrīkstam šīs internātskolas aiztikt. Bet pagaidām nav nekā cita tikai par runām par to, ka internātskolas ir jāslēdz. Es domāju, ka arī tiesībsargam būtu jāpāriet pie konkrētības, jo kurš gan cits, ja ne viņš zina par to, kāds ir stāvoklis mūsu valstī ar audžuģimenēm, ar aizbildņiem, ka to ir maz, ka cilvēki nemaz arī tā nealkst pildīt šos pienākumus, un ka tā ir liela problēma, lai mēs varētu sākt runāt par internātskolu slēgšanu un bērnu izvietošanu kaut kur citur.

 

Vienlaikus deputāte Silvija Šimfa vērsa uzmanību uz pieņemto Psihologu likumu.

 

“Man ir patiess prieks kā atbildīgajam no Sociālo un darba lietu komisijas deputātam un kā referentam, ka beidzot mēs esam šo Psihologu likumu pieņēmuši. Man kolēģi teica, ka jau apmēram 12 gadus šis likums ceļo pa dažādiem Saeimas sasaukumiem, bet šoreiz mums ir pieticis spēka un intelekta, lai beidzot apvienotu viedokļus un atrastu kompromisus un šo likumu pieņemtu. Mēs esam spējuši šeit, Saeimā, radīt tādu platformu un piedāvāt tādus risinājumus, ka šīs abas nesamierināmās psihologu grupas, kurām bija radikāli atšķirīgi viedokļi par Psihologu likumu – gan par formu, gan par saturu – ir spējušas vienoties un piekrist šim mūsu piedāvātajam variantam, par kuru tad arī Saeima šodien nobalsoja.

 

Likums sastāv no sešām nodaļām, 22 pantiem. Likums ir izstrādāts ļoti konkrēts, ļoti saprotams un pārskatāms. Līdz šim mūsu valstī psihologu darbība bija nereglamentēta profesija, un tas ir likums, kas sāk reglamentēt šo profesiju. Ir arī ļoti plaši izstrādāti pārejas noteikumi, kas sastāv no desmit pantiem, un šie pārejas noteikumi tādi ir izveidoti tāpēc, lai neviens no psihologiem, kas pašlaik strādā un praktizē, neciestu no šī likuma pieņemšanas. Lai visiem neatkarīgi no tā, kādā veidā un kādā apjomā ir iegūta psihologa izglītība, un cik šis psihologs ir strādājis konkrēto praktisko darbu, viņam būtu iespēja savākt visas nepieciešamās zināšanas, dokumentus un rezultātus, lai viņš varētu arī turpināt šo darbu atbilstoši šim jaunajam likumam.”