Jaunumi Saeimā

Jaunumi Saeimā

Mar
02
2017

Gunārs Kūtris: Aicinu nestiept gumiju un lemt sabiedrības interesēs

Frakcijas “No sirds Latvijai” viedokli par Saeimas 2017.gada 1.marta sēdi pauda deputāts Gunārs Kūtris.

 

"Šodien mūsu frakcijas viedoklī es gribētu runāt par divām lietām – tas ir, par likumprojektu kvalitāti un par gumijas stiepšanu –, ne tikai parlamentā, bet arī valdībā.

 

Pirmais – par likumprojektu kvalitāti. Mēs zinām, ka jau no pagājušā gada vidus ir bijušas plašas diskusijas par to, ka Valsts ieņēmumu dienestā ir jāveic strukturāla reforma, jāapvieno Muitas policija ar Finanšu policiju, kā galarezultātā būs augstāki darba rezultāti, labāka informācijas apmaiņa un viss pārējais. Mūsuprāt, šī strukturālā reforma īstenībā ir tikai skaļas frāzes, lai noņemtu asumus no pārmetumiem, ka nav darba rezultātu. Struktūru pārveidošana, pārkārtošana pati par sevi jau nekad nedod rezultātus. Ja mēs paskatāmies Valsts ieņēmumu dienesta vēsturē, bija laiks, kad Finanšu policija izmeklēja kontrabandas lietas, bija laiks, kad tika izveidots speciāls centrs kontrabandas apkarošanai. Galarezultāti jau no apvienošanas nemainās. Viss ir atkarīgs no cilvēkiem, no darba organizācijas. Turklāt šis likumprojekts, kas varbūt arī ir dzimis parlamenta dzīlēs, īstenībā nav kvalitatīvs, jo šeit ir tīri mehāniska kopā salikšana, pat aizmirstot dažas frāzes no tā, kas jau šobrīd likumos šīm struktūrām ir paredzētas, piemēram, par kontrabandas lietu izmeklēšanu.

 

Par šī likumprojekta kvalitāti liecina arī tas, ka anotācijā rakstīts: “Nav pabeigtas diskusijas par iekšējās drošības dienesta pievienošanu vai izveidošanu atsevišķi.” Pat anotācijā ir norādīts, ka tikai 20.janvārī Valsts ieņēmumu dienests ir izveidojis darba grupu, kurai pienākums ir līdz 31.martam, tas ir, līdz šī mēneša beigām sagatavot priekšlikumus par apvienotā dienesta izveidi. Tad ir jautājums – kāpēc mēs steidzam ar likumprojekta virzīšanu, pusotru mēnesi dodam laiku priekšlikumu iesniegšanai, ja mēs šobrīd pat īsti nezinām, vai tas būs pareizais virziens un vai šajā gadījumā tā nav tikai izkārtņu mainīšana, kas, protams, arī prasīs valsts budžeta līdzekļus. Galarezultātā īstenībā cilvēkiem visu laiku tiek radīta nestabilitātes sajūta, tiem, kas strādā un godīgi strādā šo darbu gan Finanšu policijā, gan muitā.

 

Kas attiecas uz jautājumu par gumijas stiepšanu, tad jāsaka, ka mums diemžēl valstī ir diezgan daudz svarīgu jautājumu, kas netiek risināti un vistiešākā atbildība šeit ir jāuzņemas valdošajai koalīcijai. Piemēram, pēdējo nedēļu notikumi. Šodien tika piedāvāts konkrēts priekšlikums, kā grozīt likumu par valsts noslēpumu, jo Satversmes tiesa tiešā veidā pateica, kuras normas neatbilst Satversmei. Pirms diviem gadiem, nu jau pirms trijiem gadiem Eiropas Cilvēktiesību tiesa lietā “Ternovskis pret Latviju” netiešā veidā, bet arī pateica, ka šī procedūra neatbilst konvencijas prasībām. 2014.gadā valdības grupa izvērtēja šo jautājumu un valdības informatīvajā ziņojumā teica, ka viss procedūrā ir kārtībā. Šobrīd mēs atkal sakām, ka būs darba grupa valdībā, kas lēnītēm čubinās šo jautājumu, un tad varbūt kaut ko grozīs, varbūt kārtējo reizi nomuļļās. Parlaments bija gatavs sākt risināt šo jautājumu. Nē, valdošā koalīcija saka, ka “mēs mazlietiņ vēl pagaidīsim, šajā gadījumā – ko valdība teiks?”

Iepriekš es pieminēju situāciju, ka negaidīja, ko valdība teiks.

 

Tāpat līdzīga situācija ir, piemēram, arī ar pilsoņu iniciatīvu. Mandātu un ētikas komisija skatīja šonedēļ vienu no iniciatīvām, proti, vienkāršāk sakot, par ceļu nodokli Latvijā, lai līdzīgi kā kaimiņvalstīs, šis nodoklis nebūtu jāmaksā atsevišķi, tas jau būtu ierēķināts degvielas cenā, ar principu – kurš vairāk brauc un lieto ceļus – vairāk maksā, kurš mazāk brauc un lieto ceļus arī mazāk maksā. Līdzīgs priekšlikums bija 2016.gadā. Saeima šo priekšlikumu nodeva valdībai, valdība ilgi gatavoja atzinumu un šī gada janvārī ar lielu nokavēšanos atsūtīja viedokli, kā teikt – Satiksmes ministrijai savs viedoklis, Finanšu ministrijai savs viedoklis, galarezultātā neko nemainīsim.

Šonedēļ tādu pašu priekšlikumu - vēlētāju iniciatīvu tika nolemts nodot atkal valdībai. Vai mēs ceram, ka tur kaut kas mainīsies, ja valdība negrib neko mainīt šajā jomā?

 

Līdzīga “gumijas stiepšana” Latvijā jau otro gadu ir ar nekustamā īpašuma nodokli, kur arī ir vēlētāju iniciatīva par vienīgā mājokļa jeb – sauksim vienalga, kādā veidā – par minimālās platības neaplikšanu ar šo nodokli. Pagājušajā gadā iesaldēja kadastrālo vērtību, lai šis nodoklis strauji nepieaugtu. Nākamgad šī kadastrālā vērtība lēks uz augšu.

 

Kas notiek un kas tiek darīts, lai šis nodoklis kļūtu saprātīgs un cilvēkiem nomaksājams? Tā ir gumijas stiepšana! Un vienotajā nodokļu politikā es neredzu, ka tur šis jautājums būtu risināts. Ir runa tikai par darba ņēmēju un darba devēju nodokļiem.

 

Šie nodokļi paliek neatrisināti, jo, redziet, straujas izmaiņas – bail, ka nevarēsim visu atrisināt. Es ļoti aicinātu mūsu amatpersonas – valdību un arī Saeimu – nestiept gumiju un lemt tur, kur ir jāizlemj sabiedrības interesēs. Savukārt tur, kur nav kvalitatīvu likumu un izmaiņas pēc būtības nerada nekādu būtisku uzlabojumu, tur varbūt nav jātērē laiks.

Paldies jums par uzmanību."

 

 

 

 

Foto: Saeimas administrācija