Jaunumi

Jaunumi

Jun
16
2017

Likumdevējam ir skaidri jāpasaka sava nostāja par mazākuma akcionāru aizstāvību likuma pārkāpuma gadījumos

Saeimas vairākums vakar, 2017.gada 15.jūnijā, nobalsoja par likumprojekta “Grozījumi Finanšu instrumentu tirgus likumā” izslēgšanu no darba kārtības. Pēc Saeimas sēdes notika arī Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas sēde, kurā deputāti ar balsu vairākumu atkārtoti atbalstīja minētā likumprojekta tālāku virzību. Neiedziļinoties jautājuma būtībā, sēdē izskanēja neprofesionāli apgalvojumi par “No sirds Latvijai” deputātes Ingunas Sudrabas iesniegtā priekšlikuma būtību.

 

Priekšlikuma mērķis ir novērst pašreizējās likuma nepilnības un atcelt iespēju izvairīties no obligātā akciju atpirkšanas piedāvājuma izteikšanas. Tas radies, lai aizstāvētu mazākumakcionārus un vērojot AS “Grindeks” sāgu 2016.gada nogalē un 2017.gadā.

 

Finanšu un kapitāla tirgus komisija konstatēja pārkāpumus un pieņēma lēmumu par sodu AS “Grindeks” akcionāriem, bet viņi lēmumu pārsūdzēja un pēc piecu gadu tiesāšanās pārkāpumus novērsa, tādējādi izvairījās no obligātā akciju atpirkšanas piedāvājuma izteikšanas. Visa tā rezultātā pēc viegli veicamiem matemātiskiem aprēķiniem valsts zaudēja aptuveni 2 miljonus eiro. Valdība tikai 2017.gada 21.februārī, pēc vairākkārtīgiem “No sirds Latvijai” deputātu uzdotajiem jautājumiem, skatīja, vai celt prasību pret AS “Grindeks” akcionāriem. Pēc valdības sēdes ekonomikas ministrs Arvils Ašeradens (VIENOTĪBA) atzina, ka Ekonomikas ministrija valdībā pārstāvēja pozīciju, ka prasība pret "Grindeks" akcionāriem ir jāvirza, lai demonstrētu, ka Latvija rūpējas par mazākuma akcionāru tiesībām.

 

“Ministru kabinets Privatizācijas aģentūrai ir devis mandātu vērtēt akciju pārdošanas darījumu, piesaistot juristus, lai pieņemtu lēmumu par vēršanos tiesā. Par tālākiem soļiem nekādas informācijas nav. Vai tiešām mums jāpieļauj šāda rīcība arī turpmāk? Kas tajā ir ieinteresēts?”, norādīja Inguna Sudraba.

 

Deputātes I.Sudrabas 2017.gada janvārī iesniegtais priekšlikums Finanšu instrumentu tirgus likumā paredzēja, ka gadījumos, kad Finanšu un kapitāla tirgus komisija ir konstatējusi 66.panta 1.punktā noteikto prasību pārkāpumus, bet lēmums ir pārsūdzēts un tajā laikā ir novērsti trūkumi, tas neatbrīvo no pienākuma izteikt obligāti akciju atpirkšanas piedāvājumu.

 

“Man žēl, ka Saeimā ir deputāti, kuri, nevēloties vai pat nespējot iedziļināties jautājuma būtībā, izsaka apvainojumus, bet cilvēks var argumentēti aizstāvēt tikai to ko viņš saprot! Ja pie kādas partijas regulāri nāk “pastnieki”, tad tā ir šo cilvēku pieredze un tāpēc arī visur tiek saredzētas savtīgas intereses! Es uzskatu, ka likumdevējam ir skaidri jāpasaka sava nostāja, ka mazākuma akcionāri tiek aizstāvēti gadījumos, ja tiek pārkāpts likums!”, norādīja I.Sudraba.