Jaunumi

Jaunumi

Mar
27
2017

Nekustamā īpašuma nodokļa jautājumam ir nepieciešāms tūlītējs risinājums

"No sirds Latvijai" Rīgas saraksta kandidāti: Nekustamā īpašuma nodokļa jautājumam ir nepieciešāms tūlītējs risinājums!

 

 

Rīgā NĪN parāds ir vairāk nekā 14 mln eiro, kaut gan budžetā bija ieplānoti 100 mln, un tas nozīmē, ka rīdzinieki nevar tikt galā ar nodokļu slogu! Vēl 2016.gadā, pamatojoties uz pilsoņu kolektīvo iesniegumu par nodokļu atcelšanu vienīgajam īpašumam, Saeima bija uzdevusi Finanšu ministrijai līdz 1.oktobrim sagatavot priekšlikumus. Oktobris pagājis, pienācis jauns gads, drīz jau Lieldienas, bet risinājuma nav. FM ir izskatījusi dažādus modeļus, taču neviens nav atzīts par pieņemamu. Tiesa gan FM ir iecerējusi citu nodokļu reformu, bet vai tā būs vērsta uz iedzīvotāju labklājību? Lielāko daļu nodokļu iedzīvotāji samaksā, paši to īpaši nemanot. Iedzīvotāju ienākuma nodokli valstij pārskaita darba devējs, PVN veikals parāda kā daļu no preces cenas. Turpretim NĪN ir ļoti acīmredzams nodoklis! Rīgas iedzīvotāji savās pastkastītēs (vai e-pastā) saņem maksāšanas paziņojumus par nekustamā īpašuma nodokli. Tātad NĪN katram pašam jāpārskaita pašvaldībai. Tas nozīmē ka nekādi FM triki ar piktogrammām nesanāks. Ir nepieciešams taisnīgs un caurspīdzīgs regulējums. Starp citu, nedz Viļņā, nedz Tallinā nekustamā īpašuma nodoklis vispār nav jāmaksā. Toties Latvija izceļas ar vēl vienu īpatnību. Kā zināms, lielai daļai Latvijas iedzīvotāju bez dzīvokļa pilsētā vēl ir no senčiem mantotā māja laukos. Deklarēšana divās vietās nav iespējama, tātad ja cilvēkam ir divi īpašumi, tad sanāk gandrīz kā slazdā.

Pastāv viedoklis, ka nekustamā īpašuma nodoklim vajadzētu būt "turīgo cilvēku" nodoklim, kas domāts, lai iekasētu naudu par ļoti vērtīgiem īpašumiem. Rīgā iedzīvotāju vairākums - 85% - dzīvo tieši privatizētos dzīvokļos.
 

Un kurš vispār ir tiesīgs izlemt, vai pagajušā gadsimtā celtais un paaudzēs nododamais dzimtas īpašums ir vērtīgs un vai īpašnieks pieder pie "turīgiem"?
 

Nekustamā īpašuma nodokļa apmērs ir atkarīgs no kadastrālās vērtības, ko nosaka Valsts zemes dienests, nevis pašvaldība. Taču kadastra vērtība pie mums nav atkarīga no ekonomikas, bet gan no darījumu apjomiem noteiktā apkaimē. Šogad bija plānots mainīt kadastrālās vērtības, kas vairumā gadījumu nozīmētu vēl straujāku NĪN pieaugumu. Taču plānotais kāpums uz laiku ir atlikts un iedzīvotājiem kārtējo reizi nav saprotams, ko lai gaida nākotnē. Uzskatam, ka nekustamā īpašuma īpašnieka interešu aizsardzības mehānisma trūkums Latvijā padara privātā īpašuma jēdzienu par bezvērtīgu un tam ir vajadzīgs tūlītējs risinājums! Neaizmirstīsim, ka no nākamā gada kadastrālā vērtība atsevišķām nekustamā īpašuma grupām varēs pieaugt aptuveni par 60%, taču nevienā ministrijā nav aprēķinu, cik cilvēku zaudēs īpašumu, jo nevarēs apmaksāt nodokli un nodokļu parādus!!!
 

No sirds Latvijai Rīgas saraksta kandidāti uzskata, ka pašvaldības līmenī ir nepieciešāms tūlītējs risinājums. Rīdziniekiem par savu vienīgo mājokli pienākas 70% nekustamā īpašuma nodokļa atlaide, bet pensionāriem, invalīdiem un daudzbērnu ģimenēm - 90% atlaide.