Jaunumi

Jaunumi

Mar
14
2018

OIK afērai ir nozieguma pazīmes. Aizdomās turamo vārdi zināmi. Atkal gaidīsim 10 gadus? Vai sāksim izmeklēšanu tūlīt?!

Šodien, 14.martā ģenerālprokuroram Ē.Kalnmeieram tika nosūtīts “No Sirds Latvijai” deputātes I.Sudrabas iesniegums, par valsts institūciju amatpersonu prettiesisku darbību vai bezdarbību saistībā ar elektroenerģijas obligātā iepirkuma (OIK) sistēmas ieviešanu un vēlāko kontroles trūkumu, tā pieļaujot valsts līdzekļu izšķērdēšanu.

 

Eiropas Komisija gala lēmumu (atļauju) par valsts atbalstu ir pieņēmusi tikai 2017.gadā, bet Latvija jau kopš 2007.gada īsteno valsts atbalsta programmas, tātad Latvijas amatpersonas ir piešķīrušas atbalsta pasākumam likumīgo spēku teju 10 gadus pirms Eiropas Komisijas gala lēmuma pieņemšanas.

 

Ir zināms, ka kopš 2007. gadā, kad uzsākti OIK pasākumi un izveidota speciāla valsts atbalsta programma, Latvijas valsts ir izmaksājusi vairāk kā 1,5 miljardu eiro, kurus visticamāk no uzņēmējiem atgūt neizdosies.

 

Tā kā Latvijas amatpersonas pieņēmušas lēmumus, kas ir pretrunā Līguma par Eiropas Savienību 108.panta 3.punktam, tad ar šo iesniegumu ģenerālprokuroram tiek lūgts:
- pārbaudīt iesaistīto valsts institūciju pārstāvju rīcības acīmredzamo neatbilstību normatīvajiem regulējumiem;
- noskaidrot, vai valsts institūciju pārstāvji nenodrošinot atbilstošu kontroli pār OIK sistēmas darbību, iespējams, rīkojoties izteikti ražotāju interesēs, nav izdarījuši noziedzīgus nodarījumus;
- izskatīt iespēju vērsties tiesā pret amatpersonām par pilnu zaudējumu atlīdzinājumu.

 

Kopā ar iesniegumu ģenerālprokuroram tika nodots Ziņojums par aktuālajiem OIK jautājumiem uz 10 lapām.