Jaunumi

Jaunumi

Mar
16
2017

Valsts kompensējamo zāļu sarakstā Lietuvā un Igaunijā ir iekļauts divreiz vairāk jaunākās paaudzes medikamentu nekā Latvijā.

15.martā, runājot par valdības ikgadējo ziņojumu, Saeimas sēdē deputāte Silvija Šimfa vērsa uzmanību uz veselības aprūpes jautājumiem.

 

Ļoti vāja, tāpat kā pati veselības aprūpe, ir pēdējā sadaļa – “Reformas veselības aprūpē”. Pasaules Bankas pētījums, informatīvais ziņojumus, odiozā e-veselība, kas joprojām pilnībā nedarbojas. Un tas ir visa gada darbs! Pateicoties pacientu organizāciju spiedienam un Saeimas deputātu atbalsta grupai, ir pozitīva virzība onkoloģijas jomā. Bet tas ir daudz par maz! “Zaļais koridors”, agrāka diagnostika, vairāk pacientu, kas saņēmuši onkologa konsultāciju, ir nekas, ja neseko ātra un kvalitatīva ārstēšana. Un ar to mums ir lielas problēmas,” – norādīja Silvija Šimfa.

 

Valsts kompensējamo zāļu sarakstā Lietuvā un Igaunijā ir iekļauts divreiz vairāk jaunākās paaudzes medikamentu nekā Latvijā. Salīdzinoši dažādu lokalizāciju vēža, multiplās sklerozes, šizofrēnijas, depresijas, cukura diabēta un citu slimību ārstēšanai Latvijā kompensējamo zāļu sarakstā iekļauti 24 jaunākās paaudzes medikamenti, Lietuvā – 51, bet Igaunijā – 53. Visās trijās Baltijas valstīs jaunās zāles pirms iekļaušanas tiek vērtētas, izmantojot vienotās zāļu ekonomiskās novērtēšanas vadlīnijas, bet tālākajā procesā igauņi un lietuvieši novērtē arī ieguvumus, ko sniedz jaunākās paaudzes zāļu iekļaušana, – gan no veselības, gan no ekonomiskā aspekta, un piešķir tam atbilstošu finansējumu. Latvijā jaunākās paaudzes medikamenti vēža slimniekiem tiek iekļauti, vadoties no finansiāliem apsvērumiem, un citi kritēriji – ārstēšanas ilgums, efektivitāte, pacientu pašsajūta ārstēšanas laikā, dzīves ilgums un kvalitāte – netiek ņemti vērā. Tas nav pareizi! To saka gan mediķi, gan pacienti.

 

Ārsti - onkologi apgalvo, ka Latvijā vēža slimnieku ārstēšanai izmantotās zāles ir novecojušas, netiek paredzēta pat tā standarta terapija, ko attīstītajās valstīs lieto jau 10–15 gadus, nerunājot par tiešām mūsdienīgiem medikamentiem, kas, piemēram, ļauj panākt remisiju metastātiska vēža gadījumos, pagarināt dzīvildzi un ilgtermiņā samazināt ārstēšanas izmaksas, kas cilvēkiem un valstij ir būtisks ieguvums,” – norādīja Silvija Šimfa.

 

Neko ziņojumā neatradu par veselības tehnoloģiju novērtēšanas metodi, ko Eiropas Savienības dalībvalstīs pielieto jau 20 gadus un kas ļauj pacientiem piekļūt drošām un efektīvām ārstēšanas metodēm par pieņemamām cenām un kopumā sekmē ierobežotā veselības aprūpes budžeta maksimāli efektīvu un caurspīdīgu izlietojumu. Eiropas Savienības komisārs Andrukaitis jau aicina spert nākamo soli un valstīm sadarboties šajā ziņā. Kāds būs Latvijas pienesums, ja Latvija šo metodi līdz šim izmanto ļoti ierobežoti kompensējamo zāļu izvēlē? Citās valstīs ir izveidotas struktūras, kas strādā ar šo metodi, arī mūsu kolēģiem igauņiem.”.