Raksti

Raksti

Jun
06
2017

Tiesiskums kā pretstats patvaļai

Autors: Diāna Novicka

Mediji un sociālie tīkli raksta par vairākām skandalozām lietām sakarā ar vēlēšanu norisi Rīgā, bet neviens no politiskiem spēkiem līdz šai dienai nav iesniedzis oficiālu sūdzību par vēlēšanu rezultātiem Rīgas atsevišķos iecirkņos. Tikai - par apņemšanos to izdarīt. Kam ir jānotiek, lai Centrālā vēlēšanu Komisija (CVK) darbotos saskaņā ar likuma “Par Centrālo vēlēšanu komisiju” 6.panta 7.1 punktu un labprātāk pēc savas iniciatīvas pārbaudītu vēlēšanu rezultātus? Vai ir notikusi resursu pārslodze?

 

Ko mēs gaidām? Kā sacījis Marks Tvens, var piemuļķot dažus cilvēkus vienmēr un visus cilvēkus dažreiz, bet nevar piemuļķot visus cilvēkus vienmēr. Regulārie skandāli ap vēlēšanām jau ir ieguvuši sistēmiskus apmērus, graujot tiesiskuma vidi valstī kopumā, vairojot neprognozējamību un necaurredzamību. Ja tiesiskumu neuzskatām par vērtību un ļaujamies tam, ka kādai partijai vai cilvēku grupai jāiesniedz kolektīva sūdzība par to, ka iecirkņos notikusi patvaļa, par kādu sabiedrības un varas izlīgumu var būt runa? Tieši otrādi - valsts, nespējot apmierināt cilvēku vajadzības un aizsargāt viņu intereses, rada vienaldzību, kas ir iemesls tiesiskuma noliegumam jeb nihilismam.

 

Man nav šaubu par manu personīgo rezultātu vēlēšanās vai “No sirds Latvijai” kopējo rezultātu, man ir šaubas par vairāku vēlēšanu rezultātu patiesumu, ja kurš katrs var atnākt un tavā vietā parakstīties un nobalsot vai arī tavu balsi nopirkt. Tiesiskums nav abstrakcija un nevar būt tikai priekšvēlēšanu lozungs. Tā ir vērtība, kas rada attīstībai piemērotu vidi, no kuras vistiešākajā veidā atkarīga katra cilvēka nākotne. To, ka joprojām neesam sasnieguši labāko iespējamo tiesiskuma līmeni mūsu valstī, paši labi zinām, bet vai darām, ko lietas labā?