Viedokļi

Viedokļi

Feb
09
2017

Saeima ratificē CETA līgumu bez rūpīgas analīzes un diskusijām pēc būtības.

“Šodien Saeima apstiprināja likumprojektu “Par Eiropas Savienības un Kanādas visaptverošu ekonomikas un tirdzniecības nolīgumu”. Reti kurš Latvijas iedzīvotājs ir izlasījis šī nolīguma tekstu. Manuprāt, arī reti kurš Saeimas deputāts ir izlasījis nolīguma tekstu, jo diskusijās Saeimas sēdē vairāk bija personiskie apvainojumi un draudēšana – ja tu neesi ar mums, tad tu esi pret Latviju. Taču jebkurā gadījumā daudzi fakti palika noklusēti. Piemēram, par to, ka pret šī līguma ratificēšanu Eiropas iniciatīvas kārtībā ir savākti vairāk kā 3,5 miljoni parakstu. Ka vairāk nekā 100 zinātnieki no 24 Eiropas Savienības valstīm aicināja neiekļaut līgumā atsevišķus nosacījumus, kas ir pretrunā ar tiesiskumu un demokrātiju,” uzsvēra “No sirds Latvijai” deputāts Gunārs Kūtris, paužot frakcijas viedokli par 9.februāra Saeimas sēdi.

 

G.Kūtris arī atgādināja, ka pagājušā gada decembrī Eiropas Savienības parlamenta nodarbinātības un sociālo lietu komisija ieteica neratificēt CETA, jo tas apdraud 90 miljonus darbavietu, Nīderlandē un Austrijā ir savākti paraksti referenduma ierosināšanai. Kanādas parlaments izskata šo nolīguma pantu pa pantam.

 

“Kas notiek Latvijā?” jautā G.Kūtris. “Mums ir tikai ratifikācijas likums, protams, tā kā tradicionāli visiem starptautiskajiem līgumiem ir. Bet aiz šī ratifikācijas līguma ir jābūt šī nolīguma rūpīgai izvērtēšanai. Tad, kad pagājušā gada oktobrī Saeimas deputāti prasīja Ārlietu ministrijai dot izskaidrojumu, ko dod un kur ir risks, un kā šos riskus novērst, Ārlietu ministrija atbildēja – Saeima pati var pasūtīt šādu pētījumu. Vēl vairāk. Nolīgumam tika pievienota savulaik arī skaidrojošā deklarācija. Taču šī deklarācija, kas ir nolīguma sastāvdaļa šobrīd, tapa publiskota 13 dienas pēc tam, kad mūsu Ministru kabinets jau bija apstiprinājis likumprojektu. Tātad Ministru kabinets apstiprināja to, ko vēl īsti līdz galam nezināja.”

 

G.Kūtris vērsa arī uzmanību uz to, ka Saeimā šis likumprojekts netika iesniegts Saeimas Tautsaimniecības komisijai, kurai būtu jāvērtē, kāds ir ieguvums tautsaimniecībai, vai arī risks: “Tas tikai pierāda to, ka Latvijā samērā bieži Ārlietu ministrija un arī Saeimas Ārlietu komisija aizvērtām acīm atbalsta to projektu, kas nāk no Eiropas Savienības, nesniedz savu izsvērtu vērtējumu, argumentāciju, vai tas ir par labu Latvijai, vai tas ir valsts interešu aizsardzībai. Šāda klusa, ar rožainām brillēm skatīšanās uz jebkuru starptautisku līgumu, kas nāk no Rietumiem, tiek uzskatīta par ļoti patriotisku un demokrātisku, kas stiprina Latvijas aizsardzību. Cilvēki mīļie, attapsimies un vērtēsim katru likumprojektu, gan no Austrumiem, gan no Rietumiem, no tā redzespunkta, kas ir Latvijas valstij izdevīgs.”

 

Foto: Ernests Dinka, Saeimas Administrācija