Frakcijas viedoklis

Frakcijas viedoklis

Dec
22
2017

G.Kūtris - par NĪN atcelšanu, fondēto pensiju mantošanu un tautas vēlētu prezidentu

Frakcijas “No sirds Latvijai” viedokli par Saeimas 2017.gada 21.decembra sēdi pauda deputāts Gunārs Kūtris.

 

Kā noradīja G.Kūtris: “Šajās gada pēdējās darba dienās parasti mēs atskatāmies uz to, kas gada laikā ir izdarīts – nedaudz pavelkam svītru apakšā, un rēķinām plusus un mīnusus.

 

Un, bieži vien tiekoties ar cilvēkiem, cilvēki prasa: “Pasaki, ko tad esi izdarījis?” Un, ja man šobrīd būtu jānolasa viss saraksts par to, kādas normas ir izdevies iekļaut likumos, kādi likumi ir pieņemti, tad daudzus cilvēkus tas nogurdinātu un viņi teiktu: “Nē, tas uz mani neattiecas! Ai, tie ir tādi sīkumi!” 
Tāpēc es pievērsīšu uzmanību tikai trim lietām, kas varētu skart vairākumu.

 

Pirmais jautājums ir par to, ka mums izdevās panākt, ka 2.līmeņa fondētās pensijas tiek mantotas.

 

Otrs jautājums - nekustamā īpašuma nodoklis. Mums šķiet, ka tas ir pieklusis, tikai atsevišķi cilvēki sūkstās vai sūdzas, ka kaut kur nespēj nomaksāt šo nodokli. Taču paraksti zem likumprojekta krājas. Mēs iesniegsim arī savu priekšlikumu konkrētam likumam, jo tas jau ir gatavs. Valsts pārvaldes un pašvaldību komisijas sēdē Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas pārstāvis piekrita, ka īstenībā vienīgais risinājums, lai sakārtotu šo sistēmu, ir atteikšanās no nekustamā īpašuma nodokļa maksāšanas vienīgajam mājoklim. Tātad varas gaiteņos ir sadzirdēts mūsu konkrēts priekšlikums. Un tas jau skar lielāko daļu Latvijas iedzīvotājus.

 

Trešais jautājums. Pirms diviem gadiem mēs ierosinājām, ka jāgroza Satversme, ka Latvijā Valsts prezidentu vajadzētu ievēlēt visai tautai. Ļoti negribīgi šis priekšlikums tika nodots darba grupai, bet darba grupa šogad pavasarī nāca tieši ar tādu pašu priekšlikumu, ka prioritāri ir tautas vēlēts prezidents, kā otru variantu minot, noteiktā elektoru komisijā ievēlētu Valsts prezidentu. Juridiskā komisija septiņus mēnešus glabāja pie sevis šo darba grupas atzinumu. Sakostiem zobiem piekrita, ka, jā, mēs varam veidot vēl vienu darba grupiņu.

 

Bet jautājums par tautas vēlētu prezidentu līdz galam Juridiskajā komisijā vēl nav izlemts, un es ļoti ceru, ka 2018.gadā, vēlēšanu gadā, valsts simtgadē, mūsu deputāti būs spiesti par šo jautājumu balsot. Un tad redzēsim, kā partijas saglabās savus pirmsvēlēšanu periodā sniegtos solījumus. Jo no Saeimā esošajām sešām partijā, jeb partiju apvienībām tikai viena teica, ka neatbalsta šo priekšlikumu – tautas vēlētu Prezidentu. Un kā Nacionālās apvienības pārstāvis Juridiskajā komisijā teica, ka viņi arī esot mainījuši tagad savu programmu un no šīs idejas atsakoties. Bet es neesmu vēl redzējis to rakstiskā veidā. Iespējams, ka tas būs uz nākamajām vēlēšanām. Tā kā 2018.gads būs diezgan daudziem izaicinājumiem bagāts.”

 

Noslēgumā deputāts G.Kūtris sacīja: “Mūsu partijas vārdā, un, protams, arī savā vārdā es vēlu Jums visiem no sirds mīlēt savu valsti, ģimeni, savus tuvākos, un lai Jums ir priecīgi un skaisti Ziemassvētki, ir gandarījums par izdarīto darbu un nākamajam gadam daudz labu, skaistu sapņu, kurus piepildīt.”