Frakcijas viedoklis

Frakcijas viedoklis

Nov
16
2017

Gunārs Kūtris - par Saeimas vēlēšanu likumu un internātskolu finansējumu

16.novembra raidījumā “Frakciju viedokļi” piedalījās deputāts Gunārs Kūtris, kurš informēja par darbu Saeimas komisijās.

 

Gunārs Kūtris vērsa uzmanību, ka “bieži vien Latvijas iedzīvotāji iedomājas, ka deputāti strādā tikai ceturtdienās Saeimas zālē. Bet īstenībā aktīvākais darbs un nopietnākās diskusijas bieži vien notiek Saeimas komisijās”.

 

“Šonedēļ vienā no Saeimas komisijām tika izskatīti mūsu priekšlikumi par Saeimas Vēlēšanu likuma grozījumiem, lai nākotnē Latvijas iedzīvotāji būtu pilnvērtīgāk pārstāvēti Saeimā, kā arī aktīvāk varētu piedalīties Saeimas vēlēšanās. Proti, mūsu priekšlikums bija ieviest Latvijā to praksi, kas bija pirmskara Latvijā, un veidot atvērtos sarakstus, tas ir, tajos gadījumos, kad cilvēks iet balsot par konkrēto partijas sarakstu, ir iespēja ierakstīt šajā sarakstā beigās arī vēl trīs citus deputātu kandidātus, kas ir ierakstīti citos - šī paša vēlēšanu apgabala sarakstos. Tas dotu iespēju Latvijas iedzīvotājiem balsot tā, kā iekšēji katrs jūt. Šādā veidā būtu iespēja virzīt tuvāk deputāta krēslam, teiksim tā, tos cilvēkus, kurus neatkarīgi no partejiskās piederības mēs redzam kā cilvēkus, kas ir godavīri un prot savu darbu izpildīt kvalitatīvi un Latvijas iedzīvotāju labā. Līdz ar to mēs uzskatījām, ka tā būtu labāka pārstāvniecība, godīgākas vēlēšanas”, norādīja Gunārs Kūtris.

 

Gunārs Kūtris arī norādīja, ka “mēs iesniedzām vēl arī ideju par to, ka vēlēšanu barjerai, lai iekļūtu Saeimā partijai būtu jābūt tikai 3%, un tas būtu spēkā tikai no 2022.gada Saeimas vēlēšanām, lai nepārmestu, ka mēs tikai par sevi vien cīnāmies. 3% barjera nozīmē, ka Latvijas iedzīvotāji pilnvērtīgāk tiktu pārstāvēti Saeimā, nevis dažas partijas savāc lielāko balsu skaitu, un liela daļa Latvijas iedzīvotāju vispār savus deputātus Saeimā nevar nemaz ieraudzīt, jo viņi netiek ievēlēti, nepārvar konkrēto barjeru.

 

Tā kā komisija mūsu priekšlikumu noraidīja, mēs vēl, protams, no Saeimas tribīnes par to publiski diskutēsim, bet saprotam, ka opozīcijas priekšlikumus principā Saeimas valdošā koalīcija nekad nav atbalstījusi”.

 

Tāpat Gunārs Kūtris vērsa uzmanību uz līdzīgo situāciju Saeimas Budžeta komisijā, kurā tika skatīti “No sirds Latvijai” iesniegtie priekšlikumi, lai nelikvidētu internātskolas Latvijā. Proti, lai Latvijas valsts budžeta finansējums internātskolām saglabātos ilgāku laiku.  “Diemžēl šie priekšlikumi tika noraidīti, neiedziļinoties lietas būtībā, nedomājot par bērniem. Mēs uzskatām, ka internātskolas, kurās mācās gandrīz 2000 bērnu, tomēr ir vēl tā vieta, kur tiek gan pedagogu, gan audzinātāju atbalsts sniegts cilvēkiem. Šobrīd nepiedāvājot nekādu citu risinājumu, mēs pēc būtības vienu daļu no šiem cilvēkiem novirzām uz tiem, kas klaiņos pa ielām, jo parastajās skolās tie iekļauties nespēs, arī mājās par viņiem tādas rūpes nebūs. Līdz ar to mēs jūtam, ka Izglītības ministrijai un kopumā tātad arī valdībai, šo bērnu nākotne vispār neinteresē. Viņi uzskata, ka visi draudzīgi, kopīgi, sadevušās rokās, iet uz skolām. Skolās viņi dzīvo, mācīsies, vakaros varot arī internātā palikt... Bet kāda būs šo cilvēku dzīve? Mēs nesaprotam, kāpēc tika noraidīti mūsu šie priekšlikumi. Es ceru, ka Saeimas deputāti arī vēl attapsies, un kamēr nav radīts cits risinājums, atļaus turpināt šiem bērniem arī būt vēl internātskolās”, norādīja Gunārs Kūtris.