Frakcijas viedoklis

Frakcijas viedoklis

Sep
28
2017

Par valsts piešķirto summu skolēnu brīvpusdienām

Par 2017.gada 28.septembra Saeimas sēdi un frakcijas aktualitātēm frakcijas viedokli sniedza deputāte Inguna Sudraba.

 

Inguna Sudraba norādīja: "Nesen plašsaziņas līdzekļi informēja, ka skolēnu ēdinātāji ceļ trauksmi, ka ar valsts piešķirto summu skolēnu brīvpusdienām nepietiek, lai nodrošinātu kvalitatīvu un daudzveidīgu uzturu. Pēc tikšanās ar Izglītības iestāžu ēdinātāju asociācijas biedriem frakcija “No sirds Latvijai” uzdeva jautājumus Izglītības un zinātnes ministram Kārlim Šadurskim par valsts piešķirtās dotācijas finansējuma apmēru.

Šis ir kārtējais neērtais jautājums valdībai uz kuru sagaidīt atbildi pēc būtības, nevis atrakstīšanos tā arī pagaidām neizdevās! 
 
Mēs uzdevām jautājumus Izglītības un zinātnes ministrijai kā tai sokas ar jau 2015.gada 11.augustā doto uzdevumu – izstrādāt risinājumus dotācijas apmēra noteikšanai, lai nodrošinātu bērniem izglītības iestādēs kvalitatīvu un uzturvielām bagātu ēdināšanu. Ministrija uzdevumu pagarināja vairākas reizes, pēdējais termiņš bija 2017.gada 30.aprīlis!
 
Ministriju pat nesatrauc termiņu kavējums un tā atbild, ka kaut kad oktobrī iesniegs šo dokumentu. Tātad laikā, kad valsts budžets 2018.gadam jau būs sagatavots un reāli nekādas nopietnas izmaiņas vairs nebūs veicamas!
 
Jautājumā par to, kā ministrs vērtē veiktās aptaujas rezultātus, ka “vidēji viena izglītojamā ēdināšanas izdevumiem, pārtikas produktu iegādei tiek izlietoti 54%”, atbilde bija vēl interesantāka – “Pakalpojumu izmaksu struktūru ietekmē gan konkrētās pašvaldības teritorijas un izglītības iestāžu izglītojamo skaits, gan tās ģeogrāfiskais novietojums”. 
 
Tātad – bērnu ēdināšanas kvalitāte ir atkarīga, no tā, kur jūs dzīvojat! 
 
Vēl interesantāka atbilde bija uz jautājumu, kā ministrs vērtē piešķirtās dotācijas apmēru un to, ka tā ir nemainīga jau vairākus gadus, īpaši ņemot vērā pārtikas produktu cenu pieaugumu. Ministrs atsūtīja 2015.gada nogalē veiktus aprēķinus un apgalvo, ka viss ir kārtībā, ignorējot to, ka saskaņā ar pēdējiem Centrālās statistikas pārvaldes datiem, augustā gada inflācija pārtikas produktu segmentā sasniedza 6,8%, bet cena, piemēram, sviestam kāpusi pat par 50% !
 
Frakcijas “No sirds Latvijai” deputātus šādas atbildes neapmierināja un deputāti cerēja, ka Ministru prezidents sniegs savu vērtējumu!
 
Diemžēl nekā! Mēs jautājām Ministru prezidentam viedokli – kā viņš vērtē izglītības un zinātnes ministra atbildi, bet Ministru prezidents – visticamāk pat neizlasīja šos jautājumus, jo pretējā gadījumā, nav skaidrs, kā šos jautājumus viņš varēja nosūtīt atpakaļ izglītības un zinātnes ministram!?
 
Un mēs vēlreiz lasām “skaistu” izglītības un zinātnes ministra atbildi! Šoreiz gan jāteic ministrs precizēja savus izteicienus, gan par to, ka šajā jautājumā pastāv viedokļu atšķirība, gan to, ka ministrija lūgusi pašvaldībām iesniegt aktuālo informāciju par izglītojamo ēdināšanu!
 
Jauki, ka ministrs pacentās un vēlreiz iepazinās ar šiem jautājumiem, tomēr neatbildēts paliek jautājums – Kā Ministru prezidents vērtē šo situāciju un vai mūsu bērni tiks pie kvalitatīvām pusdienām, vai tomēr paliek spēkā princips – viss atkarīgs no tā, kurā pašvaldībā Jūs dzīvojat?
 
Vēlreiz jautāsim Ministru prezidenta viedokli un cerēsim, ka atkal deputātiem neatbildēs izglītības un zinātnes ministrs! Deputāti vēlas sagaidīt Ministru prezidenta vērtējumu par nozares ministra darbu, nevis paša ministra pašvērtejumu!"
 
 
 
Foto: Evija Godiņa.