Viedokļi par NĪN

Viedokļi par NĪN

Apr
27
2017

Latvijā, ja ir uzlikts slaukšanas mehānisms, tad to tik vienkārši nenoņemt

Frakcijas “No sirds Latvijai” viedokli par Saeimas 2017.gada 27.aprīļa sēdi pauda deputāts Gunārs Kūtris. Gunārs Kūtris izteica viedokli par nekustamā īpašuma nodokli.

 

"Šodien Saeima skatot daudzos projektus, lēma arī par vienu sākumā it kā maznozīmīgu jautājumu – par kadastrālās vērtības noteikšanu iesaldēšanu, bet īstenībā šis jautājums skar krietni dziļāku problēmu – tas ir jautājums par nodokļiem. Šobrīd šis risinājums, ko Tieslietu ministrija piedāvā kā versiju, lai uz gadu cilvēkiem mazlietiņ aizmiglotu skatienu par Nekustamā īpašuma nodokļa lielumu, ir plātīšanās.

 

Es uzskatu, ka nodokļu tēma Latvijā vispār ir ļoti aktuāla, jo šai sistēmai ir jābūt saprātīgai un taisnīgai, un, ja nodokļu sistēma ir taisnīga, tad cilvēki ciena savu valsti un šos nodokļus maksā. Taču tajā brīdī, kad tas vairs nav panesams, cilvēki kļūst neapmierināti un uzskata, ka valsts ir vainīga. Bet īstenībā vainīgi ir tie cilvēki, kam ir tiesības pieņemt lēmumus.

 

Uzskatu, ka mums Latvijā pēdējos gados – piedodiet valdošās koalīcijas kolēģi, jūsu neizlēmība, varbūt arī nevēlēšanās lemt šo jautājumu ir radījusi situāciju ar nekustamā īpašuma nodokli, ko, salīdzinoši, varētu nosaukt, ka cilvēks ir “pastumts” zem ledus, un tajā brīdī, kad cilvēkam trūkst gaisa, lai varētu elpot, trīs vīri, kas sapulcējušies virs ledus, nevis taisa caurumu, lai varētu paelpot, bet saka: “Ziniet, Jūs vēl pacietieties, mēs izdomāsim metodi, ar kuru būtu labāk šo ledu noņemt – izkalt caurumu vai ar cirvi, vai ar motorzāģi, bet varbūt pagaidīsim, kad šis ledus nokusīs!”

 

Arī Nacionālās apvienības cilvēki (kuru ministrs gadu gadiem ir vadījis Tieslietu ministriju) atzina, ka gadiem ilgi Nekustamā īpašuma nodoklis ir radījis nepanesamu slogu iedzīvotājiem, un mēs tagad to risināsim – līdz 2018.gadam izdosim metodiku kadastrālās vērtības noteikšanai un līdz 2020. vai 2023.gadam izdomāsim, kāds būs nekustamā īpašuma maksāšanas veids. Īstenībā tas nozīmē, ka šos gadus cilvēki būs spiesti maksāt nodokli, kas jau šobrīd – vismaz pēdējos divus gadus – ir nesamērīgs. Mēs varam paskatīties uz kaimiņiem – lietuviešiem, kas ir atraduši ļoti saprātīgu risinājumu, un igauņiem, kuri arī krīzes brīdī ēkām uzlika nodokli, pēc tam no tā atteicās. Taču Latvijā, ja ir uzlikts slaukšanas mehānisms, tad to tik vienkārši nenoņemt.

 

Tāpēc partija “No sirds Latvijai” 18.aprīlī iesniedza Centrālajā vēlēšanu komisijā konkrētu likumprojektu, kuru 21.aprīlī Centrālā vēlēšanu komisija arī akceptēja. Šobrīd par konkrēto likumprojektu ir uzsākta iedzīvotāju parakstu vākšana – arī interneta portālā “Latvija.lv”. Cilvēki Latvijā var parakstīties par likumprojektu, kas paredz, ka ar nekustamā īpašuma nodokli netiek aplikts cilvēkam piederošs mājoklis, kurā viņš ir deklarējies un dzīvo, un arī tam klāt piesaistītais zemesgabals. Tas nozīmē, ka mēs piedāvājam Latvijas iedzīvotājiem taisnīgu risinājumu. Ja cilvēkam ir tiesības uz savu mājokli un cilvēks šo mājokli sev ir sarūpējis par saviem ietaupījumiem – viņš nav šo naudu nodzēris, izšķērdējis, vai citādā veidā notrallinājis, bet ir domājis par to, kur dzīvos viņš, viņa ģimene un pēcnācēji, ja cilvēks nav izdarījis kriminālu darbību – tad ar nodokļu sistēmu, ko valsts izdomā, nedrīkst šo cilvēku izlikt no šī mājokļa. Tas ir cilvēka nopelns, nevis valsts nopelns, ka cilvēkam ir mājoklis.

 

Es ļoti ceru, ka Latvijas iedzīvotāji šādu likumprojektu atbalstīs. Šodien arī kolēģis no Nacionālās apvienības teica, ka viņa apvienība gatavo likumprojektu ar trim komponentiem par nekustamā īpašuma taisnīgu risināšanu – gaidīsim. Bet es domāju, ka Latvijas iedzīvotāji grib šo jautājumu atrisināt šogad, nevis pēc gadiem – tad, kad varbūt tie cilvēki, kas jau tagad ir gaidījuši risinājumu, šo brīdi nesagaida. Jebkurā gadījumā process ir iekustināts un ceru, ka tas atrisināsies un Saeima būs saprātīga un šo jautājumu risinās ātrāk".